Welcome to Eliz Dent


Eliz Dental Clinic was founded in 2014 by Dt Fatih Kozan and Dt Furkan Başak to provide professional services to their patients and to maintain their professional experience under an institutional framework.
Equipped with advanced health technologies, the Eliz Dental Clinic operates in a spacious and central location of 300 square meters in Çapa. Eliz Dental Clinic, which provides examination and treatment services to the patients with four examination rooms, has a panoramic X-ray room, patient waiting and children’s playground.
Eliz Dental Clinic is a clinic where oral and dental health care and preventive practices are done with a current and scientific approach.

For a healthy, cheerful smile, we redesign your smile.

Eliz Blog

DİŞ GICIRDATMA

(Turkish) Diş Gıcırdatma: Sebepleri, Belirtileri ve Etkili Tedavi Yöntemleri

Sorry, this entry is only available in Turkish.

Read More

Dr. Furkan Başak

0 Comment
NEFES KOKUSU

(Turkish) Nefes Kokusu Sebepleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri

Sorry, this entry is only available in Turkish.

Read More

Dr. Fatih Kozan

0 Comment
BRUKSIZM

(Turkish) Bruksizm Nedir? Bruksizm Tedavisi Yöntemleri

Sorry, this entry is only available in Turkish.

Read More

Dr. Furkan Başak

0 Comment
 
 

Our Testimonials

Elif Altıparmak
Elif Altıparmak
2022-10-28
Güleryüzlü çalışanlar ile tertemiz bir klinikte kendimizi emin ellerde hissettik. Hem kendim hem kızım için hizmet aldık. Çok memnun kaldık.
Lubna Mirza
Lubna Mirza
2022-10-19
This is an excellent dental care facility. The team was extremely professional in its examination and provision of priority-based solutions. Dr. Furkan did an excellent job with my implant for my first visit in June 2022; I felt confident that I was in good hands. I returned to Dr. Furkan in September 2022 to complete my implant procedure, and I was very pleased with his work. Because of his professionalism and completion of his work, I also brought my son and mother with me to work on their dental needs. The staff in his office as a whole was extremely gentle and kind to me. They made it very clear what was going on. Dr. Furkan, thank you very much!
GOLD WYRM
GOLD WYRM
2022-10-19
Uzmanlar.
Emre Yenigül
Emre Yenigül
2022-10-10
Özel Eliz ağız diş sağlığı kliniğinde görmüş olduğum tedavide saygı değer doktor arkadaşlar ve ekip arkadaşlarınin ilgi ve memnuniyetlerine teşekkürlerimi sunuyorum görmüş olduğum dis tedavimde ilgilerine de bir o kadar teşekkürlerimi arz etmekteyim sağlıklı günler dilerim 🙏🙏
Ogulnar Owezowa
Ogulnar Owezowa
2022-10-05
Eliz dişe yani Doktor Furkan beye çok teşekür ederim eli çok hafif ve işinde çok başarılı bi doktor aylardır süren diş tedavimden çok memnun kaldım yanında çalışan ekibide çok iyi güler yüzlü ilgili bana tekrar güzel gülüşü verdiğiniz için çok mutluyum
Kaan
Kaan
2022-10-03
Tüm çalışanlar hakkında bir yorumda bulunamam ama Dr. Kerim ve Bankoda çalışan Özge hanım gayet işini iyi ve doğru yapan kişiler. Fiyatlar ortalamanın üstünde olsa da yapılan işin sonucu ile orantılı oluyor. Hijyen konusunda da gayet yeterli önlem alınmış. Dear tourists, I am translating the message I wrote above for you. Ms. Ozge and Dr. Kerim are very kind and do their job right. If you have the right to choose, you should choose Dr. Kerim.